24 Şubat 2010 Çarşamba

Yeşil Çay Neden Bu Kadar Faydalı?..

Aslında yeşil çay siyah çayla (Camellia sinensis) aynı bitkiden elde ediliyor. Siyah çay oksidasyona maruz kalıyor ve bu da antioksidan özellikteki maddenin yapısının bozulmasına neden oluyor. Fakat yeşil çay ve siyah çayın kafein miktarı aynı.

İşte yeşil çayın içindeki maddeler:

FLAVONOİDLER: Pek çok bitkide bulunan, bitkiye kendi rengini veren antioksidanlar.

KATEŞİNLER: Çay yaprağında bol miktarda bulunuyor. En az A, C, E vitaminleri kadar antioksidan aktivite gösteriyorlar.

POLİFENOLLER: İçerisinde flavonoid ve kateşinlerin de bulunduğu geniş bir antioksidan grubu polifenolleri oluşturuyor.

Tüm bu maddeler antioksidan özellikte. Peki antioksidan ne demek? Bilindiği gibi serbest radikaller, vücudumuzun normal bolik faaliyetleri sırasında oluşabileceği gibi çevre koşullarından da oluşabilir.

Örneğin stres, hava kirliliği, güneş ışınları serbest radikallere neden olabilir. Bu şekilde oluşan enerjisi fazla serbest radikaller vücutta karşılaştıkları hücrelere enerjilerini boşaltırlar ve o hücrenin çalışmasını engeller. Dolayısıyla dokularda erken yaşlanma veya kanser riski gelişir. Yeşil çay bu anlamda güçlü bir koruyucu.

Yeşil Çay ve Güzellik
____________ _________ _________ _________ _
Yeşil Çay Solüyonun Hazırlanması:
Solüsyonlar farklı şekillerde hazırlanabilinir. Hazırlananan solüsyonlar yapraklarından ayırıldıktan sonra steril bir şişede buzdolabında muhafaza edilmelidir. Küçük miktarlda hazırlanmaları daha uygundur.
1) 1 büyük fincan yeşil çayı 1 litre kaynamış suda 20 dakika demleyiniz,
2) 100 gram yeşil çayı yarım litre suda oda sıcaklığında en az bir saat kalacak şekilde demlemek için bekletiniz.
____________ _________ _________ _________ _
Ağız Bakımı
- Solüsyonla gargara yapın.

Ayaklar İçin

- Ayak mantarlarına karşı : Ayaklarınızı güzelce ıslatın ancak durulamayın.
- Yorgun ayaklarınızı solüsyonda dinlendiriniz. Soğuk solüsyonda ayaklarınızı 15 dakika tuttuğunuzda uzun müddet ayakta durmanın, yürümenin veya koşmanın oluşturduğu ayak yorgunlukları nızdan kurtulmak için iyi bir çözüm olduğunu göreceksiniz.

Ergenlik Sivilcelerine Karşı
1 kahve fincanı bal, 1 poşet yeşil çay ve 1 ampul C vitaminini robotta krem haline gelinceye kadar ezin. Göz çevresi hariç tüm yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak yedirin. Ilık suyla yıkayıp havlu ile tampon yaparak kurulayın.

Göğüsleri Sıkılaştırıyor
4 kaşık süzme yoğurt ve 2 yemek kaşığı yeşil çayı karıştırın. Karışımı göğüslerinizin üzerine sürün. 10 dakika bekletin ve sonra yıkayın. Ardından da cildinizi yine bitkisel kökenli adaçayı ve kekik yağı gibi cildi sıkılaştırıcı bir yağ ile nemlendirin. Böylece hem cildinizin nem ve yağ dengesini düzenleyecek hem de göğüslerinizin sıkılığını artıracaksınız.

Göz ve Gözaltı

Yeşil çay, called EGCG olarak bilinen anti-inflammatory sayesinde göz altında oluşan halkaları, göz altı torbalarını, kırışıklıkları ve morlukları azaltır. Yeşil çayın uykusuzluk ve stresten dolayı gözlerde oluşan sorunlara karşı rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.


Eğer poşet yeşil çay kullanıyorsanı z işiniz kolay. Çayınızı içtiniz, poşetleri atmıyor, derin dondurucuya koyuyorsunuz Donduktan sonra poşetleri göz kapaklarınızın üstüne ve göz altına gelecek şekilde gözünüzün üzerine koyunuz Günde 1 kez 10-15 dakikalık seanslar yeterli olacaktır.

Eğer pakette yeşil çay kullanıyorsanı z: Yorgun gözleri dinlendirmek için, pamuk tamponu hazırladığınız yeşil çay solüsyona sokunuz, fazlalığını sıkınız. Yavaşça göz kapaklarınızın üzerine yerleştiriniz. 10 dakika kadar dursun. Eğer ihtiyaç hissederseniz tekrarlayınız.

Güneş Yanıklarında

Bir bezi soğuk solüsyonda ıslattıktan sonra, yanık bölgede 15 dakika tutunuz. Günde 4 kez tekrarlanır.

Kızarıklıklarda
Alın, çene ve yanaklardaki kızarıklıklar için doğal çözüm için günde iki kez olmak üzere dört hafta boyunca içinde %2 yeşil çay ekstresi bulunan krem kullanınız. Eğer bulamadıysanız solüsyonunuz ne güne duruyor....

Kuru cilt için yeşil çay losyonu,
Orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suda 1 tatlı kaşığı dolusu yeşil çay haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı dolusu çiçek balı ve 10 ml gliserin iyice karıştırıldıktan sonra, çayla birlikte küçük bir kavanoza aktarılarak iyice çalkalanır. Karışıma batırılan pamukla, yüz, boyun ve dekolteye friksiyonla iyice emdirilir.
Lekelerde
Solüsyonu lekenin üzerine temiz bir pamuk sürün ve öyle bırakın, durulamayın.
Yara ve Berelerde

Ufak kesiklerde, pişiklerde, berelerde : Bir pamuk tampon yapıp, solüsyonda ıslatıp 5 dakika gerekli bölgede tutunuz. Günde 4 kez yapılabilinir.

Yeşil Çay Maskesi, Olgun Ciltler İçin
Bir bardak su kaynatılır ve 5 dakika bekletilir, 1 yemek kaşığı dolusu yeşil çay eklenerek 5 dakika demlendirilir, süzülür ve soğumaya bırakılır. Bu arada, 3 yemek kaşığı dolusu bademyağı ve 1 yemek kaşığı dolusu çiçek balı iyice karıştırılır. Yeşil çay bu karışıma yavaş yavaş eklenirken karıştırmaya devam edilir. Maske, yüze, boyuna ve dekolteye uygulanır ve 20 dakika etkilemeye bırakılır.

Yüz Maskesi

2 çay kaşığı kili, ılık yeşil çayla kıvamlı bir karışım oluncaya kadar karıştırın. Sonra ince bir tabaka olarak cildinize sürün. Bu şekilde 30 dakika beklettikten sonra durulayın. Ardından yine yeşil çayla hazırladığınız tonikle yüzünüzü yıkayın.

Yüz Toniği

1 çay kaşığı yeşil çayı kaynamış 100ml suyun içine katın. Beş dakika demlenmesini bekledikten sonra soğumaya bırakın. Cildinizi toniğe batırılmış pamukla silin.

Canlandırıcı Suya Dalın

Banyo yapmadan önce, yeşil çay ile tuz peelingi yapmaya ne dersiniz? Ayrıca küvetteki suyun içine yeşil çay esansı atabilir ve yeşil çayın canlandırıcı etkisinden faydalanabilirsiniz . Fransız Sothys firmasının banyo tuzları ve Wella'nın yeni banyo serisi Back To Basics'in yeşil çaylı vücut jelleri, kremleri de yeşil çayın faydalarını mümkün olduğunca çıkarmanızı sağlıyor. Yine Elizabeth Arden'in ünlü parfümü Green Tea, yeşil çayın rahatlatıcı kokusunu cildinize taşıyor.

Zayıflatıyor !

Farmakognozi (tıbbi bitki bilimi) uzmanlarından alınan bilgiye göre, son zamanlarda yapılan çalışmalarda yeşil çaydaki epigallokatesin galat isimli polifenolün antioksidan özelliği yanında formunu korumak isteyenlere de yardımcı olduğu ortaya çıkarılmış. Deney hayvanlarında yeşil çayın vücuttaki yağ oranını düşürdüğü gözlenmiş.

Araştırmaya göre yeşil çay kahverengi adipoz dokuların ısısını artırarak yağ yakımını ve enerji sarfiyatını artırıyor. Epigallokatesin galat'ın asıl etkisi ise vücuda alınan yağların emilimini azaltması. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde, bir grup, doymuş yağ oranı yüksek besinle, diğer grup ise doymuş yağ oranı yüksek besinler ve yeşil çayla beslenmiş. Yeşil çayla beslenen farelerin daha az kilo aldığı gözlenmiş.

Sabah aç ve akşam yatmadan önce birer bardak yeşil çay önerilir.

Yeşil çayınıza şeker koymayınız,

Tatlandırıcı olarak süzme bal koyabilirsiniz.

Etkili olabilmesi için aç karnına, sıcak ve yudum yudum içilmelidir.

Sallama,poşat çay yerine etkisi kanıtlanmış olan Bergamut Aromalı Çaykur Burcum Yeşil Çay ( 100 gr ) tercih edin.Çünkü ne kadar işlenmiş olursa o kadar yararı azalıyor.

Sabah Akşam, 1 kupaya 1,5 çay kaşığı koyun.Üstünede kaynamış ve 3-4 dk beklemiş suyu döküp ağzını çay tabağıyla kapatın.5 dk bekledikten sonra için.Çay,zaten dibine çöküyor,üstte kalanlarıda kaşıkla alın.
Yeşilçay, vucüdu inceltir,sıkılaş tırır,selilü tleri giderir.Ayrıca doğumdan sonra vucuttaki fazla ödem ve suyu tamamen yok eder. Ciltteki pürüzler yok eder, şişkinliği giderir,bol su içtirir.faydası saymakla bitmez

Yeşil çay içindeki kateşinler sayesinde :

Kanser riskini azaltır. (Reduces incidence of cancer)
Yeşil çay yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlemektedir.
Yeşil çay düzenli içilmesi halinde prostat kanseri riskini üçte iki azalmaktadır.
Yeşil çay deri kanserine yol açan ultroviyole ışınların zararından korur.
o Tümörü küçültür. (Reduces tumors)
o Antioksidandı r. (Reduces oxidation by active oxygen)
Yeşil çaydaki antioksidan E vitaminindekinden 20 kez daha kuvvetlidir.
o Kolestrolü düşürür. (Lowers blood cholesterol)
o Tansiyonu ayarlar. (Inhibits increase of blood pressure)
o Kan şekerini ayarlar. (Inhibits increase of blood sugar)
o Bakterileri öldürürür. (Kills bacteria)
o Grip virüsünü öldürür. (Kills influenza virus)
o Ağız kokusunu önler. (Prevents halitosis)

Yeşil çay içindeki C vitamini sayesinde :

o Stresi azaltır. (Reduces stress)
o Gribi önleyicidir. (Prevents flu)

Yeşil çay içindeki kafein sayesinde :

o Performansı etkiler,yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır. (Stimulates wakefulness - removes fatigue and sleepiness)
o İdrar söktürücüdür. (Acts as diuretick)
İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama rejimlerinde kullanılıyor.

Yeşil çay içindeki flavonoidler sayesinde :

o Kan damarlarını güçlendirir. (Strengthen blood vessel walls)

Yeşil çay içindeki polisakkaridler sayesinde :

o Kan şekerini düşürür. (Lowers blood sugar)

Yeşil çay içindeki fluorid sayesinde :

o Diş çürümesini engeller. (Prevents cavities)

Yeşil çay içindeki E vitamini sayesinde :
o Antioksidan olarak rol oynar. (Acts as antioxidant)
o Yaşlanmayı geciktirir. (Regulates aging)

Yeşil çay içindeki EGCG (Epigallokateş in Gallat) adlı kimyasal madde sayesinde :

o Kanser hücrelerinin gelişmesini önlüyor.
o Akciğer, mide, bağırsak karaciğer ve deri kanserlerini önleyici etki yapıyor.
o Alzheimer'i önleyici
o Sigara kullanımının toksik etkisini azaltıyor.
o Yeşil çay içen hamile kadınlar sorunsuz bir doğum gerçekleştirebilirken , sakat çocuk dünyaya getirme riski de azalacak.

Yeşil Çay:
o Anti enflamatuar, hücre yenileyicidir.
o Arterioskleroz riskini azaltır.
o Damar sertliğinden koruyor. Kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını önlüyor.
o Deriyi besler
o Kalp ve dolaşım sistemini olumlu etkiler ve, hastalıklarını azaltır.
o Kemik erimesini engelliyor.
o Kilo verdirir.
o Mide ve barsak problemlerini hafifletir.
o Migreni geçiriyor.
o Sürekli kullanımı, romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlar.
o Vücuttaki yağların yakılma sürecini hızlandırarak diyetleri destekler.
o İstenmeyen yağların %30'unu absorbe eder.

Unutmayın!!!
Günde 4-5 fincan yeşil çay vücudunuz zırh gibi korur.
Sabah aç ve akşam yatmadan önce birer bardak yeşil çay önerilir.
Yeşil çayınıza şeker koymayınız,
Tatlandırıcı olarak süzme bal koyabilirsiniz.
Etkili olabilmesi için aç karnına, sıcak ve yudum yudum içilmelidir.

Netten alıntıdır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Yine beklerim.