19 Mayıs 2011 Perşembe

Yonca Sıvı Yağ ile Kızartılmış İçli Köfte...


Malzemeler:
İçi için:
1/2 kg kıyma
150 gr ceviz
1/2 kg soğan
Karabiber
Pulbiber
Tuz

Dışı için:
1/2 kg Bulgur
1 çay bardağı kırma (yarma)
1 çay bardağı irmik
1 yumurta
Karabiber
Pulbiber
Tuz
Kızartmak için sıvı yağ

Yapılışı:
Kıymayı biraz kavuralım. Ama kurumaması gerekiyor. Yani az kavurulacak. Birazda tuz atılarak karıştırılıp yağı süzülerek bir kenarda soğumaya bırakılır. Yağı süzülmüş et ayrı bir kaba alınır. Doğranmış soğanlar kalan yağ ile beraber kavrulur. Yağ az gelirse biraz çiçek yağı eklenir. Sararana kadar kavrulduktan sonra yine yağından süzülerek et ile karıştırılır. Cevizler el ile parçalanarak harcın içine atılır. Yiyebileceğiniz kıvama göre pulbiber, karabiber ve tuz atılır. Bir kenarda soğumaya bırakılır.

Bulgur, irmik ve kırma su ile ıslatılır. (Sıcak olmayacak.) İçine pulbiber, karabiber ve tuz atılır. 1 saat kadar bekletilir. Kıvamı biraz sert olmalı. İçine yumurtayı kırınca kıvam yumuşar. Bir kaba el batırmak için su konulur. Daha sonra yumurta büyüklüğünde bir parça alınarak yuvarlanır. Bulgur el ayasının içine oturtularak işaret parmağının yardımıyla açılır. Derin bir tencerede su kaynayınca içine az tuz atılarak bu köfteler içine yavaşça bırakılıp 5 dk harlı ateşte pişirilir. Kevgir yardımıyla tepsiye konur. Sıcak servis yapılır. Geriye kalan yani yenmeyen köfteler daha sonra Yonca Sıvı Yağ ile kızartılarak veya haşlanarak yenilebilir.

Afiyet olsun.

5. Blog Yazarları Buluşması...

5. blog yazarları buluşmamızı Fenerbahçe Özsüt Atölye’de gerçekleştirdik.En son 5. Blog Yazarları Buluşması'na özel sevgili Özsüt Atölye’nin bizlere özel ikramı olan ve Bahara merhaba davetiyemizin yer aldığı o muhteşem pastamızı keserek “Bahara Merhaba” dedik.

Maggi, Henkel, Sofra dergisi, Muratbey peynirleri, Yonca gıda, Chef İstanbul, Benetton, Altıparmak, Elit çikolata,Roberto Bene, Becel, Akdeniz bujiteri, Merbalık Restaurant, Sustilo , Sebahat Güzellik merkezi, Vaseline, Elidor ‘dan tüm katılan blogger arkadaşlarımıza hediyeler verildi. Bunlardan bana da hediye paketleri çıktı. :)

Sevgili can arkadaşım Sevil (birdemliksohbet.com), sevgili Yasemin ve Zeynep arkadaşlarımın düzenlediği bu etkinlikte, katılımın yoğun olması, ayrıca desteklerini esirgemeyen firmalara çok teşekkür ederim...