19 Nisan 2012 Perşembe

Adana Kebap...

Havaların iyice ısınmaya başladığı şu günlerde benim gibi piknik yapmak isteyenlerin çokluğunu düşünüp evde kattığımız kıyma ile kebap tarifini vereyim dedim. Beni bilen bilir pek dışarıda yemem. Özellikle kalabalık olduğumuzda kendim evde katıp götürürüm. Hem daha lezzetli ve sağlıklı hem de maddi olarak çok daha ekonomik oluyor... :)

Öncelikle et tercihimizi koyun etinden yana kullanmak gerek. Çünkü koyun eti daha yağlı olduğu için daha lezzetli olacaktır. Ayrıca içine et çekilirken %10-15 oranında kuyruk yağı eklenirse hem pişmesi bakımından hem de lezzeti bakımından daha iyi sonuç verir. Bizim memlekette zırh diye yuvarlak ve büyük bir bıçak var. Bu bıçak ile el kıyması yapıyoruz biz bazen. O zaman et makinadan çıkmadığı için kaliteli oluyor.
Malzemeler:
1 kg kıyma
Yarım bağ maydanoz
1 yemek kaşığı isot
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
3-4 diş sarımsak
Mangal kömürü :)

Yapılışı:
Önce kıymanın içine tuzunu ve biberini atarak yoğururuz. Soğan, sarımsak ve maydanozu ince ince kıyarız. Onları da katarız. Hepsini kattıktan sonra ince Adana kebap şişine bir elimizi suya batırarak avuç içi dolusunca et alınarak baş parmağımız ile hafif bastıra bastıra şişe elimizdeki eti yayarız. Daha evvelden kaydığımız kömürün üzerindeki alev sönmüş kor ateş olan kömürün üzerine şişleri dizeriz. Sık sık çevirmemiz gerekiyor. Çünkü etin bir kenarı pişince başlıyor şişten etler dökülmeye. O nedenle ateşi gören taraf hemen çevirilecek. Ve bir süre etler donana kadar böyle devam edecek.

Ayrıca ben kebabın yanına salata olarak kıyılmış soğan salatası yapıyorum.

Afiyet olsun. :)