29 Ekim 2012 Pazartesi

Kelle Çorbası...

Biz kelleyi küçüklüğümden bu yana kendi kurbanımızın kellesi ile yaparız. Annem çok faydalı olduğu konusunda oldukça ısrarcıdır. Doğrusu bende çok fazla yemesemde her kurban bir tabak nasip olur. Ve de bol sarımsaklı ve limonlu bayılırım. Neticesinde kasaptan bayat olacağına senede bir defa elimize geçecek taze bir kelle çorbası. :))

Malzemeler:
1 koyun kellesi
2-3 baş sarımsak
4-5 tane limon
Pulbiber
Tuz
Karabiber
Su

Yapılışı:
• Kellenin derisini kasaba veya yapabilecek birine yüzdürdükten sonra iyice yıkarız. Annem turşuluk tuz ile ovar. Sonra yıkayıp düdüklü tencerede üzerini biraz geçecek şekilde su koyarak 1 yemek kaşığı tuz ekleyerek koyarız. Kapağını kapatıp düdüklünün sesi çıktıktan sonra en küçük ocakta ve en kısık ateşte yaklaşık 3 saat kadar pişiririz.
• Ocağı kapatıp kapağını açtıktan sonra kelleyi tencereden çıkarıp dilini, yanak etlerini çıkarırız. Onları küçük kuşbaşı büyüklüğünde doğrarız. Zaten çene kemikleri kendiliğinden düşüyor. Bir kesme tahtasının üzerinde kelleyi yatay tutarak üst kısmındaki bölümün tam ortasına gelecek şekilde büyük bir bıçağın ucunu dayayarak bir çekiç ya da ağırlık yardımı ile vurarak kelleyi ikiye ayırırız. Sonra beynini çıkarıp doğradığımız etlerin üzerine ekleyerek tencereye koyarız. Tekrar bir taşım kaynatırız.
• Sarımsakları kıyıp, limonları sıkıp kaplarına koyarız. Karabiber, pulbiberi de küçük kaplara koyarız.
• Her kişi kendisi için gerektiği kadar baharat, limon veya sarımsak ekleyerek yiyebilir...

Afiyet olsun. :)