27 Nisan 2013 Cumartesi

Muhallebili Karadutlu Dondurma...

Bu aralar karadut meyvesine takmış durumdayım. Biliyorsunuz zamanı çok kısa. Ve hemen bitecek. Ben de birşeyler denemeye çalışıyorum. Katkısız dondurma yapma peşindeyim. Bakalım beğenecek misiniz? :)
Malzemeler:
1/2 kg karadut
1,5 su bardağı pudra şekeri (veya toz şeker)
5 yemek kaşığı nişasta
1 pk vanilya
1 pk hazır salep (gerçek sahlep olsa daha iyi, gerçeği olursa 1 yemek kaşığı)
1/2 kg süt
Arzuya göre hazır krema ekleyebilirsiniz.


Yapılışı:
Sütü bir tencereye koyarız. Bir kapta şeker ve salepi karıştırdım. Ve tenceredeki süte ekleyip karıştırıp, kaynamaya bırakın. Birkaç taşım kaynadıktan sonra içine nişastayı koyup katılaşmasını sağlayın. Nişastayı koymadan evvel çok az su ile iyice karıştırıp süte dökmelisiniz. Yoksa topaklanma olur. Mikserde karadutları çekin. Katılaşma olduktan sonra karadutları içine döküp 1-2 taşım kaynatın. Ocağı kapatıp soğumaya bırakın. Biraz ılıdıktan sonra dondurma makinasına döküp 15-20 dk kadar döndürün. Dondurmayı bir kaba döküp buzluğa koyun.

Afiyet olsun. :)

Fairy Köfte Şenliği'nde Fairyile2katdahafazla...

Fairy ile Beşiktaş sahilinde köfte şenliği düzenlendi. Davetli olduğum ve halka açık olan bu etkinlikte Berna hanım ve Gülhan Kara ile sohbet etme imkanı buldum. Bu güzel gün için Fairy'e teşekkür ederim. :)
“Fairy Köfte Şenliği”nde en iyi bilinen büyük boy bulaşık deterjanlarına oranla iki kat daha fazla bulaşık yıkadı.


İstanbul’da bugün start alan“Fairy Köfte Şenliği”nde markanın reklam yüzü Berna Laçin, toplam 40 aşçının hazırladığı 2 ton köfteyi gün boyunca 25 bin kişiye bedava dağıttı. Fairy’nin en iyi bilinen büyük boy bulaşık deterjanlarına oranla iki kat daha fazla bulaşık yıkayabilme özelliği, katılımcılar önünde test edildi.

Bu yıl beşincisi düzenlenen geleneksel Fairy Yemek Şenliği İstanbul’da start aldı. “Fairy Kuru Fasulye Şenliği”, “Fairy Hamsi Tava Şenliği”, “Fairy Kavurma Şenliği” ve “Fairy Lokma Şenliği”nin ardından “Fairy Köfte Şenliği”, markanın reklam yüzü Berna Laçin ve P&G Türkiye ev sahipliğinde 27 Nisan Cumartesi Beşiktaş Meydanı’nda gerçekleşti. “Fairy Köfte Şenliği”nde, Fairy’nin en iyi bilinen büyük boy bulaşık deterjanlarına oranla iki kat daha fazla bulaşık yıkayabilme özelliği, katılımcılar önünde test edildi.
“Fairy Köfte Şenliği”nde, 2.2 metre çapındaki dev tavada aşçılar tarafından hazırlanan 2 ton köfte, gün boyunca 25 bin kişiye ücretsiz dağıtıldı. İstanbul’dan sonra iki ay boyunca il il gezecek olan “Fairy Köfte Şenliği” ile 14 ilde toplam 120 bin kişiye 8.5 ton köfte dağıtılacak.
Farklı köfte tariflerini ve püf noktalarını paylaşan ve köfte hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin köftelik kıymanın doğru seçilmesi olduğunu vurgulayan Fairy Yemek Danışmanı Gülhan Kara, “Hepimiz köfte severiz, hele anne köftesi vazgeçilmezdir. Ekmek içi ve soğan köfteye yumuşaklık verir, ayrı bir lezzet katar. Anne köftesi sıcak veya soğuk yenebilir. Kekik ve kimyon köftenin vazgeçilmez baharatlarıdır. Köftelerinizin içinin de dışının da iyi pişmesi için çok yüksek ateşte pişirmemeye ve tavaya dizerken çık sık olmamasına dikkat edilmeli” dedi.