20 Mart 2016 Pazar

Hıdiv Kasrı'nda kahvaltı tadım etkinliği...

Herkese merhaba. Bu sıkıntılı günlerde yazı paylaşmak güç ama bir şekil hayat devam ediyor. Uzun süredir yazmaya fırsat bulamadığım bu yazıyı yazayım dedim... Geçtiğimiz ay Hıdiv Kasrı'nda bir blogger buluşmasına Uba Foto Ümit bey tarafından davet edildim. Seve seve kabul ettim tabi. Beltur'a bağlı Hıdiv Kasrı Beykoz'da...


Düğün davetiyesi satışım olduğu için sık sık davetiyelere yazıyordum bu mekanı. Zira gitmek nasip olmamıştı. Güzel bir kahvaltıya davet edilmiştim.
Kahvaltı günün bence en özel yemeği. Etkinliğin ev sahipliğini Uba Foto Ümit bey, konuşan kalem Serkan bey, Şef Şenol Özbay'ın yanı sıra Beltur işletmeler müdürü Fatih Karaçam'ın özenli ilgisiyle etkinliğimiz başladı.
Kahvaltıda herşey tamamdı. Bir kuş sütü eksik dediklerinden.

Şef Şenol bey bizler için herşeyi ince ince düşünmüş sağolsun.
Kahvaltıdan sonra kasrı gezmeye başladık. İçerisi çok güzel gerçekten. Lavaboları oldukça ilginçti. Alaturka alafranga değil. Başka birşey. Gidip görün derim. :)Mekan oldukça ferah ve yüksek duvarlardan oluşan bir yapı. Daha öncede Çırağan'a vs gittiğim için anladım ki geçmiş dönem mimarilerinde yüksek kat aralıklarını seviyorlarmış. Duvarların taş olması da etkileyiciydi. Sanıyorum ısınması zor olmalı. :)
Sonrasında terasa çıkmak için asansöre bindik. Asansör o kadar eski tarzdaydı ki.. Dışarıyı şeffaf görüyorduk. Motifli kapısı vardı. Özel izinle asansör kullanılabiliniyormuş. Ben çok etkilendim. 2-3 kat çıktıktan sonra seyir terasına ulaştık. Acayip esiyordu. Tabi soğuk olduğu için ciddi üşüdük. Ama manzara bir harikaydı. Üç cepheden boğaz manzarasını görebiliyorsunuz.
 
Teras kattan indikten sonra masamıza tekrar oturduk. Kahve ve enfes bir tatlı servisi yapıldı.
Bildiğimiz profiterolün üzerine çikolata sosu yerine tahinli özel bir sos hazırlamış Şenol şef... Harika bir lezzetti. Sırf bu lezzet için tekrar gideceğim. Bence siz gittiğinizde de sipariş edin... 

Hıdiv Kasrı'nın tarihçesini merak edenler:
Hıdiv Kasrı, İstanbul'un Beykoz ilçesinde Çubuklu sırtlarında bir yapıdır. 1907 yılında Mısır'ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati'ye yaptırılmıştır. Dönemin mimari modasına uygun olarak art nouveau tarzındadır.

Hıdivlik makamı, Osmanlı İmparatorluğu'nun Mısır valilerine verdiği unvandır. Osmanlı'nın Mısır valilerinden olan genç yaştaki "Hıdiv Abbas Hilmi Paşa"'nın, 19. yüzyılın sonlarında, Mısır'daki İngiliz nüfuzunu kırabilmek ve Osmanlı Devleti'nden destek sağlayabilmek için uzun süreli İstanbul'da kalması gerekti. Bunun üzerine, 1903 yılında günümüzde kasrın bulunduğu yerde bulunan iki ahşap yalı satın aldı. Abbas Hilmi Paşa bir süre sonra yalılarının arkasındaki ağaçlık yamaçları ve üst düzlüğü kapsayan 270 dönümlük bahçeyi de aldı. Ahşap yalıları yıktıran Abbas Hilmi Paşa, 1907 yılında, 1000 m2 alan üzerine, İtalyan Mimar Delfo Seminati'ye, o devrin mimari modasına uygun olarak Art Nouveau tarzında görkemli bir kasır ve üzerine İstanbul Boğazı'nı gören kule inşa ettirdi.

Mısır'ı işgal eden İngilizler, ülkeye krallık sistemini getirerek, Abbas Hilmi Paşa'nın Hidivlik unvanını elinden aldı. Abbas Hilmi Paşa, tahttan düşürülmesi üzerine İsviçre'ye yerleşerek (ya da sürgüne gönderilerek) burada yaşamını sürdürdü. Paşa'nın ailesi ise Hidiv Kasrı'nda 1937 yılına kadar kaldı. Aynı yıl, İstanbul Belediyesine Hidiv Kasrı'nın satışı gerçekleştirildi.

Uzun süre bakımsız kalan kasır, 1984 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu adına Çelik Gülersoy tarafından restore ettirildi ve bir süre otel olarak hizmet verdi. 1994-1996 yılları arasında yeniden restore edilen Hidiv Kasrı'nın işletmeciliği, 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kuruluşu olan Beltur'a geçti. Şu anda lokanta ve sosyal tesis olarak kullanılmaktadır. Kasrın bir yüzündeki İstanbul 'un en büyük gül bahçelerinden olan dış mekanı ve tarihi iç mekanında ayrıca düğün gibi organizasyonlar da düzenlenmektedir. Arkasındaki koruluk ve dik yürüyüş yolu ise spor ve yürüyüş yapanlarca değerlendirilir.

Kasrın mimari olarak, Osmanlı mimarisinin dışında, batılı tarzı (art nouveau) vardır. Ana girişin ortasında mermerden ihtişamlı ve anıtsal bir çeşme vardır. Tavanı çatıya varıncaya kadar yükselir ve vitrayla kaplıdır. İçinde çeşitli yerlerinde zarif çeşme ve havuzlar vardır. Bina plan olarak, salonlar arasındaki bağlantılar aracılığıyla havuzun etrafında bir daire çizmektedir. Bu daire sadece giriş holü tarafından kesilmektedir. Bu holdeki tarihi asansör dikkat çekici başka bir detaydır. Üst katta ise özel odalar bulunmaktadır.
 
Davet eden Uba Foto Ümit bey'e, Serkan bey'e, Şefimiz Şenol bey'e ve Beltur İşletmeler müdürü Fatih bey'e güler yüzleri ve misafirperverliği için çok teşekkür ederim.

Siz de yoğun iş temposundan ve hayatın kargaşasından uzaklaşmak ve güzel bir gün geçirmek isterseniz kahvaltı, öğün yemekleri ve özel organizasyonlarda gönül rahatlığı ile ev sahipliği yapacak bir yer arıyorsanız şiddetle tavsiye ederim. :)

3 yorum :

  1. Hidiv kasrı çok güzel bir yer. Orada kahvaltı da harika olmustur

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel bir yer. Eşimle ilk sevgililer gününde oraya gitmiştik yemeğe harikaydı. Anısı büyük bizde.

    YanıtlaSil
  3. Karşıda olduğundan gitmek kolay değil benim için.Ama yine de gitmeye çalışacağım..Resimleri çok beğendim..

    YanıtlaSil

Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Yine beklerim.